Erinevus mere- ja muud tüüpi kollageeni vahel


Erinevad kollageenitootjad kasutavad lisaainetes erinevat tüüpi kollageeniallikaid, mida arutasime osas „Kollageen ehk nooruse valk – kellele ja miks seda vaja on?“. Küll aga on see merelist päritolu kollageen, mis on teadlike kasutajate seas üha populaarsemaks muutumas. Vaatleme üksikasjalikumalt küsimust, miks organism parima noorendamise efekti saavutamiseks eeskätt just mere- või kalakollageeni vajab.


Kollageeni tootmise ajalugu sai alguse loomsest kollageenist, mida on palju lihtsam saada kui kaladest. Tulles turule juba ammu enne kalakollageeni, polnud loomsel kollageenil asendajaid, mistõttu saadi esimesed kliendid hõlpsasti. Merekollageeni tööstusliku tootmise arenguga ilmnesid aga selle vaieldamatud eelised loomse kollageeni ees. Fakt on see, et loomsed kollageenimolekulid on palju suuremad kui kalade omad, raskendades selle tungimist sügavale naha sisse. Kui kollageeni on vaja pelgalt selleks, et selle olemasolu märgisel välja tuua, nagu näiteks kosmeetikatoodetes, on selle kasutus loomulikult õigustatud. Milleks maksta rohkem, kui kosmeetikatoodetel on nahale vaid pindmine mõju? Tõhusaks noorendavaks toimeks tuleb aga inimese kollageeni molekulid keha struktuuridesse sisse viia ja siin töötab loomne kollageen palju halvemini kui kala päritolu kollageen. Kalakollageen on oma biokeemilises koostises peaaegu identne inimese enda kollageeniga, mis muudab selle liitumise inimese valkude struktuuriga peaaegu loomulikuks. Kujutage ette laste mängu, milles kuubikud neile sobivatesse pesadesse sisestada tuleb. Kui kuubik on kolm korda suurem kui pesa, nagu loomse kollageeni puhul, ei õnnestu teil tõenäoliselt seda pesasse panna. Õige suurusega kuubik sobitub seevastu hõlpsasti pesasse. Samamoodi saab täpselt õige suurusega (väikese molekulmassiga) merekollageeni hõlpsasti inimese valgu struktuuridesse integreerida.


Lisaks hoolimata asjaolust, et nii loomsel kui ka kalakollageenil on ühesugune aminohapete komplekt, erinevad nad üksikute aminohapete arvu poolest, mis muudab merekollageeni struktuuri ja omadused mitu korda loomsest kasulikumaks. Kalakollageenis sisaldub ka väikestes kogustes aminohappeid nagu hüdroksüproliin, proliin, glütsiin, seriin, türosiin, alaniin, glutamiin- ja asparagiinhapped, mis on vajalikud kollageeni sünteesi protsessi alustamiseks kehas.


Loomadest ja kaladest pärit kollageeni laboratoorsed uuringud on näidanud, et mere päritolu kollageenis on kasulikum aminohapete koostis, molekulide struktuur ja suurus, mis muudab selle tarbimiseks palju efektiivsemaks. Järeldus on selge: kalakollageen käivitab organismis keha enda kollageeni loomulikke protsesse palju kiiremini ja tõhusamalt kui tema loomne analoog.


Lisaks on arvukad uuringud näidanud, et kalakollageen on kõrge kvaliteediga nn etalontoode, mis on läbinud ultrafiltreerimise puhastamisetapi ja põhjustab inimestel vähem igat tüüpi allergilisi reaktsioone. Lisaks ei kandu kalakollageeniga selle tarvitajale ühtegi loomahaigust, nagu näiteks veiste suu- ja sõrataud või lehmade marutaud, samuti ei kandu sel viisil inimesele üle ükski kaladelt inimesele kanduda võiv haigus.


Kalakollageeni mikrogranuleeritud pulbri Col Du Marine maitses, mis on läbinud 4 puhastamisetappi, sealhulgas ultra- ja nanofiltrimise, pole loomulikult väheselgi määral kala jälgi, nii et selles osas on Col Du Marine parim valik neile, kes ei talu mereande ja nendele iseloomulikku maitset. Samuti on oluline, et kalakollageen sobib eriti hästi usklikele inimestele, kellel on keelatud kasutada toidus sealiha, mida loomset päritolu kollageeni saamiseks sageli kasutatakse.


#bestcollagen, #marinecollagen, #coldumarine, #proteinsofbeauty, #beautyproteins, #collagen, #collagenpeptides